Co mě zaujalo o víkendu v knížce "ŽKBSV"

7. srpna 2007 v 20:31 | Clarissa Estés |  Čo ma zaujalo
Tak jsem si znova otevřela svojí "bibli" - o víkendu

Úkol první
Nechat přehodnou matku zemřít

Přijmout, že ta neustále sledující, chránící a starající se psychická matka není dostatečným ústředním průvodcem pro budoucí instinktivní život člověka (přílíš hodná matka umírá). Převzít úkol postavit se na vlatsní nohy, rozvíjet své vlastní vědomí o nebezpečí, intrikách a taktice. Sama rychle chápat a jednat. Nechat zemřít, co zemřít má. Jak příliš hodní matka umírá, rodí se nová žena.
....
Guillame Apollinare napsal:
Přivedli jsme je na okraj a nařídili jim, aby vzlétli.
Nechtěli. "Leťte!" řekli jsme. Nechtěli.
Strčili jsme je přes okraj. A oni letěli.
....
Prvním krokem tedy bude, že ztratíme svoji závislost na zářícím archetypu nekonečně sladké a přílíš hodné matky. Odtrhneme se od prsu a začneme se učit lovit. Divoká matka čeká, aby nás učila. Druhým úkolem je, abychom během ní měly panenku stále pri sobě.

Úkol druhý
Odhalit primitivní stín

Ještě důrazněji a s plným vědomím upustit od příliš pozitivní matky. Přijít na to, že když je člověk dobrý, vstřícný a hodný, neznamená to, že mu v životě bude do zpěvu. Vyzkoušet si přímo vlastní stinný charakter, zejména nepřístupné, žárlivé a vykořisťovací aspekty sebe sama

Nekompromisně si je přiznat.

Vytvořit si co nejlepší vztah s nejhoršími stránkami sebe sama. Nechat růst napětí mezi tím,

jakým je člověk naučen být, a tím, kým vlastně je ve skutečnosti.

Důrazně pracovať na tom, aby to staré já zemřelo a bylo zrozeno nové, intuitivní já.

Za povšimnutí stojí, že dcerám, které mají naivní otce, trvá probuzení daleko déle.

Například ženy, které byly vychovány v rodinách, jež nebraly ohledy na jejich dary, měly často úžasně velké cíle - znovu a znovu -, aniž by vědely proč. Mají pocit, že musí získat tři doktoráty nebo viset hlavou dolů z Mount Everestu, vykonávat všechny možné druhy nebezpečných, časove i finančně náročných činností, aby svým rodinám dokázaly, že za něco stojí.
Nyní mě přijmete ? Ne? Dobře, jen se dívejte.

Vasilisa, stejně jako my, potřebuje jakési ochranné světlo, které rozliší, co je pro ni dobré, a co ne. Nemůže se vyvinout, když bude postávat kolemn a nechá si všechno líbit.
Ženy, které nechtějí dát najevo své hlubší city, ubíjejí samy sebe. Oheň uhasína. J eto bolestná forma přerušení toho, co oživujeme.
Může to znít svým způsobem zvráceně, ale vyhasnutí ohně pomůže Vasilisu vytrhnout z její odevzdanosti. Umíra pro starý způsob života a rozechvěle vstupuje do života nového, který je založen na tom druhu poznání, jenž je starší a moudřejší.


Úkol třetí
Navigace ve tmě

Souhlas se vstupem na místo hlubokého zasvěcení (vstup do lesa) a začátek prožívaní nového a nebezpečného pocitu ocitnout se v moci intuice. Naučit se rozvinout citlivost směrem k tajemnému nevědomí a spoléhat se výlučně na vlastní smysly. Poznat cestu zpět domů k divoké matce (následovat směr daný panenkou). Učit se intuici posilovat (krmit panenku). Nechat ještě víc zemřít tu křehkou, nic nevědoucí pannu. Předávat sílu panence, což je intuice.
...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama